Яку температуру витримує розсада томатів

Вибір температури для розсади томата

Правильно підібрана температура для розсади томата грає не останню роль. Існують граничні показники, які здатні витримати молоді паростки. При порушенні допустимих норм незміцнілі сіянці гинуть.

Вибір температури для розсади томата

Температура для пророщування насіння

Правильний температурний режим впливає на те, як швидко зійдуть насіння. При передпосівної підготовки попереднє проростання посадкового матеріалу відбувається швидше, якщо його помістити в тепле місце (20-22 ° С). В таких умовах насіння проклюнутся через 2-3 дня.

Тетяна Орлова (Васілідченко) (канд. Наук):

Оптимальна температура для росту і розвитку томата становить 22-24 градусів. Пророщування насіння ведуть при температурі на 3-4 градуси вище оптимальної для зростання. Значить пророщувати насіння томата потрібно при температурі 25-28 градусів. Наприклад, для капусти оптимальна температура для росту 16-18 градусів, але її насіння швидше за все сходять, якщо підтримувати температуру 21-23 градуси.

Після посіву ємності слід поставити в тепле місце, де буде підтримуватися оптимальний рівень температури в 18-20 ° С. А після появи перших сходів томатів потрібно зниження температури до 15-16 градусів на 5-6 днів, щоб зміцнити кореневу систему.

Температура для розсади

Томати – теплолюбні рослини. Існують сорти, які здатні витримати деякі зниження температурного градуси, будучи холодостійких, але такий несприятливий зміна режиму навіть для таких сортів має носити короткочасний характер.

Виробники насіння сортів Крайню Північ і Санька вказують на упаковці, що помідори витримують похолодання до 10 ° С до 12 год, але не пристосовані до зростання при мінусових показниках.

Особливо важливо тепло для томатної розсади. Так, якщо для дорослих кущів помідорів похолодання до 5 ° С є критичним і призводить до їх замерзання, то для міцної розсади зниження градуса вночі до 8 ° С обернеться прив'яданням і подальшим опаданням суцвіть.

На повне відновлення рослин, які зазнали екстремального зміни температурних показників, буде потрібно не менше 7 діб. Це означає, що у уповільнили на деякий час розвиток помідорів зрушаться терміни дозрівання.

Мінімальні температури для розсади кожного сорту помідорів індивідуальні і залежать від ряду супутніх факторів:

 • середньостиглі сорти не можуть без наслідків для свого зростання і розвитку переносити зниження температури до 15 ° С і при таких показниках припиняють цвітіння;
 • деякі холодостійкі сорти, по завіреннях городників, витримують нічні заморозки до мінус 40 ° С, але тільки при відсутності вітру і протягом дуже короткого часу.

Тетяна Орлова (Васілідченко) (канд. Наук):

НІ жодного морозостійкого сорту томату, Це тільки рекламний хід деяких виробників насіння! Рослина томата не витримує навіть декількох годин при температурі – 1 градус! Мало того, томат гине, якщо він буде протягом 7-10 днів перебуває при температурі нижче +8 градусів. Томат – це тропічна культура!

Поряд з низькими температурами негативно на ріст і розвиток розсади впливають і підвищені показники. Так, якщо у дорослих кущів при прогріванні повітря понад 35 ° С зупиняється процес утворення пилку і припиняється запилення, то сіянці просто в'януть і гинуть.

Існують загальноприйняті критичні показники, які застосовні до овочевої культури. Після таких змін рослини не відновлюються. Це температури 0 і 43 ° С.

Також необхідно відзначити, що оптимальна температура для розсади томатів повинна мати такий режим:

 • на 4-7-у добу після появи сходів – 10-12 ° С вночі та 15-16 ° С вдень;
 • в наступні дні варто підтримувати більш теплий режим – 13-15 ° С вночі та 20-23 ° С вдень.

Температура для пересадки в грунт

Висаджувати розсаду томатів в непрогрітий грунт обертається уповільненням її зростання. Це збільшує термін адаптації сіянців до нових умов. Пересаджені в холодну землю сходи тривалий час залишаються млявими, а біля коріння з'являється синюватий колір.

Переохолодитися розсада втрачає імунітет проти хвороб і частіше уражається шкідниками, показники врожайності у томатів знижуються, а плоди часто виростають деформованими.

Пересаджувати рослини можна тільки в теплу землю

При пересадці помідорів в непрогрітий грунт відбувається уповільнення процесу споживання поживних речовин і води корінням. Це несприятливо позначається на зростанні культури. Щоб забезпечити сіянцям сприятливі умови на новому місці, варто дочекатися, коли грунт прогріється до оптимальних 15-20 ° С, а вночі не опускатиметься нижче 15 ° С.

При вирощуванні в теплиці городники намагаються витримати температуру протягом усього дня в межах 20-22 ° С.

Способи захисту розсади від спеки

Томати без значних негативних наслідків для зростання і розвитку зможуть перенести короткочасну спеку до 40-42 ° С, однак, якщо такі умови будуть зберігатися більше 1-2 діб, врятувати помідорні сіянці від загибелі не вдасться.

Критичні температури (до 45 ° С) нерідко спостерігають влітку в закритих теплицях починаючи з раннього ранку.

Кращими способами захисту від впливу спеки на тепличну розсаду і посаджені у відкритому грунті рослини є провітрювання, створення тіні і полив:

 • при підвищенні температури до максимально допустимих меж в теплиці відкривають всі вікна і двері – таке провітрювання знижує показники на 8-10 пунктів;
 • на грядках за допомогою світлого укривного матеріалу створюють тінь і захист від пекучих сонячних променів;
 • додатково розсаду рясно поливають, що дозволяє знизити градус приблизно на 9 пунктів.

Деякі городники в спекотні дні обприскують стінки теплиці розчином з крейдою (2 кг) і молоком (300-400 мл) на основі води (10 л).

Способи захисту розсади від холоду

Вирішити проблему промерзання розсади у випадках з несподіваним різким похолоданням допомагає її загартовування. Розсада, у якій вже утворилося по 3-4 листи, за тиждень до пересадки на грядку виносять на свіже повітря (на балкон або на вулицю), залишаючи їх там на 2 ч (з 14 до 16 год).

При цьому температура повітря навесні повинна прогрітися до 15 ° С. Загартовування допомагає:

 • прискорити процес адаптації розсади при пересадці у відкритий грунт;
 • зміцнити молоду кореневу систему;
 • захистити помідори від промерзання при різких похолодання.

Процес загартовування починають з 1 ч, поступово збільшуючи час перебування розсади на відкритому повітрі на 0,5 ч в добу. В останній день деякі городники залишають розсаду на вулиці на всю ніч. Це можливо, якщо за вікном встановилася температура від 10 ° С.

Підвищити морозостійкість помідорів можна, якщо:

 • здобувати виведені для вирощування в певних регіонах сорти;
 • робити вибір на користь томатів з потужними стеблами і великою кореневою системою;
 • забезпечити рослинам гарне харчування і регулярний полив;
 • захистити їх від ураження хворобами і шкідниками.

Тетяна Орлова (Васілідченко) (канд. Наук):

Підвищити можна тільки холодостойкость томата (стійкість до низьких позитивних температур), але не його морозостійкість.